Noszenie kołnierza ortopedycznego, czyli inaczej ortezy szyjnej, nie należy do najbardziej przyjemnych czynności. W niektórych przypadkach, jest to jednak konieczne.
Kiedy stosuje się kołnierz ortopedyczny?
Dolegliwości, przy których często niezbędne jest noszenie ortezy szyjnej, to zwyrodnienie kręgosłupa, urazy odcinka szyjnego czy nieprawidłowe ustawienie głowy. Kołnierz nosi się w celu ochrony chorego odcinka kręgosłupa. Umożliwia on utrzymanie głowy i szyi w prawidłowej pozycji. Aby był skuteczny, musi mieć dopasowany do pacjenta kształt i odpowiednią wielkość. Większość dzisiejszych ortez ma możliwość indywidualnego ustawienia, dzięki regulacji obwodów i zapięciu na rzepy.
Rodzaje kołnierzy
Ze względu na rodzaj i stopień zaawansowania urazu, stosuje się różne typy kołnierzy ortopedycznych. W wielu przypadkach wystarczający jest miękki kołnierz, który częściowo unieruchamia szyjny odcinek kręgosłupa. Innym rodzajem jest kołnierz sztywny, który ma na celu całkowite usztywnienie i jest stosowany najczęściej przy zwyrodnieniach i zniekształceniach kręgosłupa. Kołnierze jednoczęściowe, w tym ratownicze, są używane podczas rehabilitacji, a także transportu osób, które doznały urazu. Z kolei kołnierze dwuczęściowe stosuje się po przeprowadzonej operacji, a także w przypadku złamania lub skręcenia kręgosłupa w odcinku szyjnym.